klej do puzzli

Co to jest klej do puzzli?

Klej do puzzli to przezroczysty klej, który schnie czysto. Jest to klej, za pomocą którego możesz skleić ze sobą wszystkie elementy układanki. Klej do puzzli służy do oprawiania lub wieszania puzzli lub do stawiania jej na pionie.

W jakich kształtach można kupić klej do puzzli?

W rzeczywistości masz 3 kształty, w których możesz samodzielnie kupić / zrobić klej do puzzli:

  1. klej do puzzli gotowy w tubce lub puszce
  2. klej do puzzli w postaci arkuszy puzzli
  3. klej do puzzli, który sam tworzysz; kupujesz proszek, z którego sam robisz klej

1. Klej do puzzli gotowy w furgonetce

Kiedy używasz kleju do puzzli?

Zapewne wiesz, że tak bardzo lubisz niektóre łamigłówki lub że spędziłeś tak dużo czasu na układaniu puzzli, że chcesz je powiesić w swoim domu. lub że otrzymałeś na przykład bardzo ładną fotopuzzle z ulubionych wakacji lub piękną fotopuzzle męża lub żony, rodziny lub przyjaciół. Nie ma nic przyjemniejszego niż powieszenie go po utworzeniu tej układanki, aby zawsze widzieć ją wiszącą w domu jako rodzaj zdjęcia.
Możesz użyć kleju do puzzli, jeśli twoja łamigłówka:
1. Chcesz oprawić
Możesz kupić ramkę do tego gdzieś, która ma taki sam rozmiar jak twoja układanka. Chcesz dowiedzieć się więcej o układaniu puzzli? Następnie przeczytaj moją stronę 'układanie puzzli"
2. Chcesz powiesić (bez ramy) na ścianie.
Można to zrobić za pomocą tzw. wisiorki do ramek bardzo dobry. Proszę przeczytać stronę 'powiesić puzzle bez ramki".
3. Po prostu chcę postawić go pionowo (na przykład przy ścianie na szafce)
W takim przypadku możesz skleić swoją układankę, a następnie umieścić ją bezpośrednio w swoim domu. Na przykład wyglądałoby to tak:
puzzle-wiszące-bez-ramki-600-444
W filmie pokazuję też, co można zrobić z wklejanymi puzzlami. Ramki nie są wtedy konieczne.

Jak działa klej do puzzli: czy masz jakąś instrukcję użycia kleju do puzzli?

Nie ma standardowych instrukcji użycia kleju do puzzli, ale pokażę Ci kroki poprzez zdjęcia i filmy, które zrobiłem, aby zrobić puzzle w ramce, używając kleju do puzzli. Opiszę kroki, które należy wykonać, aby przykleić (i oprawić lub nie oprawić) swoją ulubioną układankę lub fotopuzzle. Oczywiście wiedz, że już nigdy nie rozłożysz swojej układanki na części, aby ponownie ją złożyć; po sklejeniu łamigłówka nie wyjdzie prawidłowo, jeśli chcesz ją ponownie rozebrać. Klej spowoduje mniej więcej pękanie puzzli. WIĘC: zastanów się dokładnie, czy chcesz to zrobić.

Krok 1: Zmierz swoją układankę, aby uzyskać odpowiedni rozmiar

Zakładam, że po sklejeniu również oprawisz swoją układankę. Aby uzyskać odpowiednią ramkę, musisz znać wymiary swojej układanki. Wskazówka: jeśli masz łamigłówkę 50×70, kup listę łamigłówek 50×70. Wiedząc, że mała krawędź Twojej układanki będzie pod listą układanek. Jeśli chcesz zobaczyć konkretny przykład tego, spójrz na listę puzzli, którą wybrałem do fotopuzzli HEMA o wymiarach 50×70. Często rozmiary puzzli znajdują się na zewnątrz pudełka i możesz być pewien, że te rozmiary są prawidłowe. Nie musisz tego mierzyć, ale jeśli masz wątpliwości, zrób to mimo wszystko 🙂 Na przykład rozmiary 3 puzzli 3 różnych marek:
układanie-puzzli-1000-elementów-puzzle-różne-rozmiary-600-444
Chcesz poznać wymiary wszelkiego rodzaju puzzli? Sprawdź naszą stronę o 'Puzzle z wymiarami"

Krok 2: Upewnij się, że w Twojej układance nie ma żadnych wybrzuszeń

Aby mieć pewność, ponownie przesuń dłonią po układance, aby wszystkie elementy dobrze do siebie pasowały i aby żadne elementy nie wystawały.

Krok 3: Weź folię lub papier do pieczenia pod swoją układankę

Upewnij się, że umieściłeś coś pod układanką, jeśli zamierzasz ją skleić. Polecam folię aluminiową lub papier do pieczenia lub np. plastik. Zrobiłem to sam papierem do pieczenia. Wiedz, że jeśli zamierzasz skleić swoją łamigłówkę, ten klej również znajdzie się obok Twojej łamigłówki i dlatego pojawi się na powierzchni, na której znajduje się łamigłówka. Spójrz na mój przykład, użyłem 8 arkuszy papieru do pieczenia do mojej 1000-elementowej fotopuzzli:
Przygotuj papier do układania puzzli z klejem do układania puzzli

Krok 4: Przesuń puzzle na papier lub folię do pieczenia

Nie jest to łatwa praca, bo jak układać puzzle na papierze do pieczenia? W moim przypadku fotopuzzle włożyłem już do ramki z puzzlami. W rezultacie leżał już na twardym tekturowym tyle ramy puzzli. Możesz jednak zobaczyć, jak udało mi się wsunąć łamigłówkę na twardy kartonowy tył: To nie było łatwe! Jeśli ci się udało, od teraz będzie ci trochę łatwiej, bo twoja łamigłówka leży już na twardej tekturowej powierzchni. Następnie umieść tę kartonową powierzchnię wraz z puzzlami na papierze do pieczenia:
Oprawianie puzzli z klejem do puzzli na papierze do pieczenia

Krok 5: Dobrze wstrząśnij klejem do puzzli

Zwykle jest to podane na kupionym kleju do puzzli, ale prawie zawsze dobrze jest potrząsnąć tubką. Obejrzyj również poniższy film, w którym pokazuję, jak tubka kleju do puzzli działa na zwykłym papierze. W tym przypadku jest to tubka kleju do puzzli Ravensburger, na której znajduje się również gąbka:

Krok 6: Nałóż klej do puzzli na puzzle

Klej do puzzli jest w tubce i zwykle na górze tubki znajduje się gąbka. To działa bardzo prosto i wygodnie. Jeśli przypadkiem nie ma gąbki na wierzchu kleju do puzzli, użyj gąbki, którą można kupić w wielu sklepach. Klej do puzzli, gdzie np. NIE ma gąbki na tubie to klej Collall Puzzle. To bardzo ekscytujący moment, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Musisz nałożyć klej na bok układanki, gdzie widzisz obrazek. Dlatego NIE rozsmaruj kleju na biało-szarym odwrocie puzzla.
Ponieważ powinieneś zorientować się, ile kleju nałożyć na swoją układankę. Kilka porad:

  • Upewnij się, że dobrze przykleiłeś również narożniki
  • Upewnij się, że klej dostał się między elementy układanki, ale uważaj, aby nie zrobić „grubych kropel” kleju na układance
  • Zdecydowanie zaleca się dwukrotne nasmarowanie puzzli klejem do puzzli. Odczekaj 2 godzinę po 1 smarowaniu, aby klej dobrze wyschł. Następnie możesz złożyć wniosek po raz drugi.

Nakręciłem film, dzięki któremu można zobaczyć, jak działa rozmazywanie puzzli za pomocą kleju do puzzli. Wcieram to tutaj po raz pierwszy:

Krok 7: Pozwól układance dobrze wyschnąć po nasmarowaniu 1x

Jeśli nie wiesz, jak długo pozostawić puzzle do wyschnięcia, pozostaw je na co najmniej 2 godziny! Możesz oczywiście sam wyczuć, czy klej jest już suchy. Zrób to mimo wszystko. Wtedy wiesz na pewno, że jesteś we właściwym miejscu.

Krok 8: Nasmaruj swoją łamigłówkę po raz drugi i pozwól jej ponownie wyschnąć przez co najmniej 2 godzinę

Zauważyłem, że po 1x nasmarowaniu łamigłówka nie jest jeszcze mocno przymocowana; elementy układanki nie są jeszcze połączone. Wielu już to robi, ale niektórzy nie. Nałożenie go po raz drugi zapewnia, że ​​puzzle są definitywnie przyklejone na swoim miejscu.
Możesz to zobaczyć na poniższym filmie:

Krok 9: Wypłucz gąbkę kleju do puzzli

Nie zapomnij o tym, ponieważ następnym razem nie będziesz mógł użyć kleju do puzzli. W zależności od użytego kleju do puzzli, ale jeśli masz około 200 ml kleju do puzzli, możesz skleić nim około 5 puzzli po 1000 sztuk. Możesz wtedy założyć, że posmarowałeś łamigłówkę 2x klejem. Jeśli dobrze umyjesz gąbkę, na puszce jest napisane, że klej do puzzli można przechowywać przez 1 rok po otwarciu (w tym przypadku klej do puzzli Ravensburger). Pamiętaj, aby podczas płukania trzymać puszkę do góry, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że klej wyjdzie podczas płukania. Szanse nie są duże, ale może się zdarzyć i wtedy w gąbce pozostanie trochę kleju.
Nakręciłem o tym film:

Krok 10: Czy oprawiać lub wieszać układankę

Ostatnim krokiem jest dodanie puzzli do listy zakupionych puzzli. Nie musisz przyklejać swojej układanki do szklanej płyty lub twardego plastiku. Sama zagadka pozostaje. Nie musisz też przyklejać puzzli do twardego tekturowego podkładu. Możesz też zawiesić puzzle na wieszakach do ramek na ścianie. Jeśli chcesz kupić lub skorzystać z listy puzzli, przeczytaj więcej na naszej stronie 'układanie puzzli"
Zrobiłem kolejny film, jeśli chcesz oprawić swoją sklejoną układankę w ramkę układanki:

Jaki jest najlepszy klej do puzzli

Bardzo trudno powiedzieć, który jest najlepszy klej do puzzli. Najlepiej przeczytać recenzje na tej stronie lub dobrze zorientować się w innych witrynach i tam również przeczytać recenzje. Prawie wszystkie kleje do puzzli występują w puszkach o pojemności 100-250 ml, ponieważ często można skleić od 2 do 5 puzzli po 1000 sztuk w takich ilościach. Klej do puzzli waha się w cenie od 7 euro do 20 euro. Często na samochód dostawczy podaje się, ile puzzli można przy tym skleić.

Kup klej do puzzli (klej do puzzli gdzie kupić)

Jeśli chcesz kupić klej do puzzli, upewnij się, że kupujesz prawdziwy klej do puzzli, a nie zwykły klej. Zwykły klej różni się po prostu od kleju do puzzli. W przeciwieństwie do zwykłego kleju, klej do puzzli rozprowadzasz na obrazku swojej puzzli, a następnie klej do puzzli jest całkowicie przezroczysty i nadal możesz zobaczyć swoje zdjęcie puzzli. Nie osiągniesz tego z „normalnym” klejem. Czasami można kupić klej do puzzli w sklepach hobbystycznych. Masz dobre porównanie na różnych stronach internetowych, z których to jest jedna. Szczególnie ważna jest ilość potrzebnego kleju. Również jakość. Ale zamierzam je tutaj przetestować! Pod względem ceny klej do puzzli nie jest taki zły, od 7 euro masz już klej do puzzli, który może obejmować koszty dostawy.

Tani klej do puzzli

Jeśli chcesz kupić najtańszy klej do puzzli, powinieneś wybrać proszek, z którego samodzielnie wykonasz klej do puzzli. Masz już to od 5 euro. czyli 1 worek proszku, za pomocą którego można skleić puzzle składające się z 2000 sztuk. Proszę wziąć pod uwagę możliwe koszty wysyłki! W tym najtańszym przypadku masz 4 gramy pudru, z których możesz sam zrobić około 240 ml kleju do puzzli. po prostu dodajesz do proszku tylko wodę. I skończył! Jeśli nadal możesz kupić ten proszek w sklepie hobbystycznym, jesteś całkowicie tani!

2. Klej do puzzli w postaci arkuszy puzzli: arkusze do klejenia puzzli

Są to wówczas samoprzylepne arkusze kleju. Wtedy nie masz nic dobrego z klejem, który może dostać się na twoją powierzchnię. W tym przypadku nie przyklejasz arkuszy kleju z przodu układanki (tego z obrazkiem), ale przyklejaj arkusze kleju z tyłu układanki (biała/szara strona). To znacznie prostsza metoda. Cena orientacyjna: na 8 układankę po 1 sztuk potrzeba około 1000 arkuszy, jeśli masz arkusze kleju o wymiarach 17,7 x 25,4 cm. Te arkusze będą kosztować około 7,90 (listopad 2020). W porównaniu do kleju do puzzli możesz więc przykleić znacznie mniej puzzli. O ile przyklejenie 1 puzzli nie wystarczy, to arkusze mogą być ciekawą opcją. W zasadzie arkusze są droższe, ponieważ można nimi skleić tylko 1 układankę po 1000 sztuk.

3. Klej do puzzli, który sam wykonujesz: kupujesz proszek, z którego sam robisz klej

Możesz również przejść do najtańszego wariantu i zrobić swój własny klej do puzzli za pomocą proszku klejowego. Następnie do proszku dodaje się wodę, która tworzy klej. W zasadzie jest to najtańsze rozwiązanie, zgodnie z prawem, że nadal istnieją koszty przesyłki. Od listopada 2020 r. torebka proszku do sporządzenia kleju do puzzli kosztuje około 5 euro. Niewielu dostawców tego. Udało mi się znaleźć tylko 1 lub 2 dostawców, którzy naprawdę sprzedają „klej do puzzli w proszku”. Oczywiście jest sporo dostawców, którzy oferują proszki do samodzielnego wykonania kleju. Ale zawsze wybierałam proszek, żeby zrobić prawdziwy klej do puzzli. W przeciwnym razie ryzykujesz, że twoja układanka zostanie „okaleczona” przez klej, a to byłby wstyd.

Czytaj więcej
Mniej czytać

Klej HEMA Puzzle 2x30 ML

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli HEMA 2×30 ML

Klej do puzzli Ravensburger Conserver 200 ml

Czy chcesz oprawić puzzle (Ravensburger)? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Ravensburger Conserver

Albert Heijn Klej do puzzli 100 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Albert Heijn o pojemności 100 ml

Klej do puzzli Clementoni 200 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli 200 ML Clementoni.

Klej Jumbo Puzzle 110 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Jumbo 110 ML.

Klej do puzzli Jig Puz 220 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Jig Puz 220 ML.

Collall Puzzle Klej 100 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Collall 100 ML.

Educa Klej do puzzli 250 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Educa 250 ML.

Klej do puzzli Ravensburger 100 ml

Chcesz oprawić puzzle? Przeczytaj moją recenzję o kleju do puzzli Ravensburger Glitter o pojemności 100 ml.